Nejen během slunečních letních dní je potřeba naše oči efektivně chránit, potrápit nás mohou také ostré zimní paprsky odrážející se od sněhu. Klasické sluneční brýle sice ochrání zrak před škodlivým UV zářením, ale s nepříjemnými odlesky vám bohužel nepomohou.
Jak fungují polarizační brýle?
Abychom správně pochopili význam polarizačních čoček nebo již hotových brýlí, je zapotřebí si nejprve maličko připomenout “oblíbený” předmět základních škol. Z hodiny fyziky, kdy jsme všichni s nadšením probírali optiku – tedy nauku o světle – si možná pamatujeme, že denní světlo se prostorem šíří ve vlnách, které kmitají všemi směry optického prostředí. Pokud se však tyto vlny odrazí od lesklé nekovové plochy, stávají se světlem polarizovaným. To znamená, že se dále šíří pouze ve dvou směrech – vertikálním a horizontálním.
Vertikálně polarizované světlo je pro náš zrak skutečným přínosem – pomáhá nám vidět barevně a s náležitým kontrastem. Horizontální polarizované světlo ovšem tak užitečné není. K našemu zraku se díky němu dostávají nepříjemné optické šumy a odlesky.
A polarizační brýle byly navrženy právě tak, aby horizontální polarizaci potlačily a my si mohli užít nerušené aktivity slunných dní.
Ideální volba nejen pro řidiče
V posledních letech se polarizační sluneční brýle staly velice oblíbené právě mezi řidiči. V horkých letních dnech, kdy se sluníčko odráží od rozpálené cesty, jsou téměř nepostradatelnou pomůckou, která mnohonásobně zvýší bezpečnost nejen vás, ale také chodců.
Stejně dobře však polarizační čočky v brýlích ocení také milovníci zimních sportů. V zimních měsících jsou sluneční paprsky velice ostré a jejich odlesky od bílého sněhu mohou být při našich aktivitách dost nekomfortní. Podobně jsou na tom také rybáři, které může obdobně pozlobit právě lesklá hladina rybníku, a zapomenout nesmíme ani na jejich ženy, které si v klidu a bez nežádoucích odlesků chtějí přečíst svůj oblíbený časopis.
Jak poznat, zda jsou brýle skutečně polarizační?
Bohužel ne všechny brýle, které se pyšní označením polarized , jsou skutečně polarizační. Pro 100% jistotu samozřejmě doporučujeme kupovat polarizační brýle pouze u prověřených prodejců a volit produkty známých značek, které se v ideálním případě zaměřují přímo na výrobu brýlí.
Pokud to ovšem z jakéhokoliv důvodu není možné, máme pro vás jednoduchý trik, jak si ověřit, zda mají brýle skutečně polarizační čočky.
Postačí vám k tomu dvě polarizační čočky – případně dvoje polarizační brýle a jedno rozsvícené světlo či mobilní telefon s rozsvíceným displejem. Jednu čočku přiložte ke zdroji světla a hned za ni umístěte druhou, kterou ovšem otočíte o 90° doprava či doleva (viz. vysvětlení výše o horizontálním a vertikálním světlem). Pokud jsou čočky skutečně polarizační, neměli byste přes ně nyní vidět – čočky se ztmaví nebo budou zcela neprůhledné. A pokud se tak nestalo, pak máte jistotu, že se jedná pouze o klasické sluneční brýle.
Nezapomeňte také na UV filtr
Pokud vybíráte polarizační brýle od skutečně kvalitních výrobců, neměl by být v tomto ohledu problém. Každopádně je to však velice důležitý parametr, kterého byste si při výběru měli všímat. Nejpoužívanější hodnotou, která bývá na brýlích uvedena je označení UV400. Ta udává, že brýlové čočky jsou nepropustné pro světlo o vlnových délkách menších než 400nm a budou tedy dostatečnou ochranou pro náš zrak.
Někdy se ovšem můžeme setkat také s dalšími uvedenými symboly. Nejčastěji to bývá označení typu CAT 2 CE, které upřesňuje míru propustnosti světla UV filtru. V současné době se takovéto zorníky člení do 5 kategorií:
- Kategorie 0 – propustnost světla 80 – 100 %, bezbarvý nebo velmi světlý filtr, vhodný pro špatné světelné podmínky nebo jako ochrana proti prachu či módní doplněk.
- Kategorie 1 – propustnost světla 43 – 80 %, poměrně světlý filtr, vhodný pro minimum slunečního záření nebo jako ochrana před prachem a větrem.
- Kategorie 2 – propustnost světla 18 – 43 %, středně tmavý filtr, vhodný k běžnému nošení při nepříliš výrazném slunečním záření.
- Kategorie 3 – propustnost světla 8 – 18%, tmavý filtr, vhodný při intenzivním slunečním záření, do rozpálených ulic města nebo na pláž.
- Kategorie 4 – propustnost světla 3 – 8 %, velice tmavý filtr, který propouští opravdu minimum slunečního záření. Využití v extrémních podmínkách na horách nebo u moře. Není však vhodný pro řidiče motorových vozidel!